تظاهرات مردم عراق علیه گروهها و احزاب وابسته به رژیم ایران

1397/04/23

تظاهرات مردم عراق علیه گروهها و احزاب وابسته به رژیم ایران

تظاهرات مردم عراق علیه گروهها و احزاب وابسته به رژیم ایران

مردم عراق در استانهای بصره، نجف، میسان، ذیقار، القادسیه، کربلا و بابل علیه گروهها و احزاب وابسته به رژیم ایران تظاهرات کردند و برخی دفاتر آنها را مورد حمله قرار دادند. در العماره در استان میسان، معترضان به دفتر حزب‌الدعوه نوری مالکی وابسته به رژیم ایران حمله کردند.

در شهر العماره تعدادی از تظاهر کنندگان بر اثر شلیک نیروهای امنیتی کشته و مجروح شدند.

در ناصریه در استان ذیقار تظاهر کنندگان شعارهایی علیه دخالت رژیم ایران سر دادند.

این پنجمین روز تظاهرات است که هنوز هم ادامه دارد.

علل تظاهرات مردم عراق

مردم عراق از وضع بد خدمت رسانی دولت عراق و قطع طولانی برق هم‌زمان با افزایش دمای این کشور به ۵۰درجه در بصره شاکی هستند. برخی منابع می‌گویند رژیم ایران برق صادراتی به عراق را قطع کرده است.

بیش از ۸۰درصد منابع نفتی عراق در جنوب این کشور، به‌ویژه در استان بصره واقع شده است. اهالی این استان خواهان استخدام قشر گسترده از نیروی کار بومی این منطقه به جای استفاده از کارگران خارجی هستند.

اسکای نیوز ۲۳تیر۹۷

روز جمعه ۲۲تیر ۹۷ تظاهرات در بعضی مناطق استان بصره در عراق از سر گرفته شد. تظاهر کنندگان جاده منتهی به بندر ام قصر را بستند. این بندر یکی از بزرگترین بنادر عراق است.

تعدادی از شیوخ و شخصیتهای بصره روز پنجشنبه تهدید کرده بودند که در صورت عدم پاسخگویی دولت به خواسته‌هایشان دامنه تظاهرات را به معابر مرزی، حوزه‌های نفتی و بنادر بصره گسترش خواند داد.

این تظاهرات از ابتدای هفته در بصره به‌عنوان یک استان نفت خیز ادامه داشت و تظاهر کنندگان به‌ویژه جوانان خواهان کار و تأمین خدمات اجتماعی شدند.

تظاهر کنندگان جاده‌های اصلی را با آتش زدن لاستیک بستند و تلاش کردند که بعضی از ساختمانهای دولتی را تصرف کنند.

بیکاری گسترده جوانان عراقی

در چنین شرایطی وزیر نفت عراق جبار اللعیبی در اطلاعیه‌ای گفت تظاهر کنندگان تلاش کرده‌اند که یکی از حوزه‌های نفتی در نزدیکی قرنه را تصرف کنند و بعضی از ساختمانهای ورودی این تأسیسات را به آتش کشیده‌اند.

درآمدهای نفتی عراق ۸۹درصد از بودجه این کشور است که با ۹۹درصد از صادرات عراق تأمین می‌شود ولی تنها یک درصد از فرصتهای شغلی عراق را تشکیل می‌دهد چرا که شرکتهای خارجی در این کشور از کارگران خارجی استفاده می‌کنند.

۶۰درصد از جوانان بیکار در عراق زیر سن ۲۴سال هستند به‌طوری‌که این میزان در میان جوانان دو برابر سایر اقشار اجتماعی است.