نامه زندانیانان سیاسی زندان اردبیل در اعتراض به تخریب و غارت اموالشان

1397/04/20

زندان مرکزی اردبیل

زندان مرکزی اردبیل

جمعی از زندانیان سیاسی که از شهرها و استانهای دیگر میهن توسط بیدادگاههای رژیم ایران در زندان مرکزی اردبیل تبعید شده‌اند، در اعتراض به یورش دژخیمان گارد ویژه به زندان و غارت و تخریب اموال و آزار و اذیت زندانیان سیاسی اعتراض کرده و در بخشی از نامه خود نوشتند:

از روز جمعه گذشته به‌دلیل قطع تلفن‌ها بند نتوانسته‌اند با خانواده‌هایشان تماس بگیرند و دژخیمان خامنه‌ای در جواب نگرانی خانواده‌های زندانیان گفته‌اند خودشان تمایلی به تماس ندارند.

متن نامه جمعی از زندانیان سیاسی به شرح زیر است:

برنامه‌های کثیف و ظالمانه‌ای که همیشه برای ما زندانیان سیاسی پیاده می‌کنند یک سؤال مطرح می‌کند که واقعاً برنامه‌های شومی که سالانه به‌صورت هدفمند و سیستماتیک برای ما زندانیان سیاسی در تمام زندانهای کشور اجرا می‌شود از چه اتاق فکری سرچشمه می‌گیرند؟ تنها وزارت اطلاعات طراح این تراژدی‌ها با مجری‌گری سازمان زندانها یا همان سازمان انتقام گیرنده است یا این‌که وزارتخانه‌ها یا سازمانهای دیگری نیز در این قضایا دست دارند؟

به هر حال امسال با رسیدن فصل تابستان و شروع حملاتی که به‌صورت سالانه برای ما زندانیان سیاسی تدارک می‌بینند، قرعه امسال به ما زندانیان سیاسی بند۷ زندان مرکزی اردبیل افتاده است که البته شاید تنها ما نباشیم و شاید مسئولان زندانهای دیگر از سایر نقاط کشور نیز در حال تدارک دیدن این حملات تابستانه باشند.

همانند حملات سال گذشته که در خصوص زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر انجام شد و آنها نیز قربانی این حملات ناجوانمردانه شدند. همان‌طور که زندانیان سیاسی زندان زاهدان در خرداد سال ۹۱ شده بودند و نیز همان‌طور که بند سیاسی ۳۵۰ اوین و بند سیاسی ۷ اردبیل و زندانیان سیاسی زندان اهواز قرار گرفته بودند.

حملات تابستانی گارد به زندانیان سیاسی

ظاهراً هر سال قرعه به نام زندانیان سیاسی اختصاص می‌یابد؛ البته ناگفته نماند که حملات انفرادی نیز وجود دارد که برخی از آنها زمان خاصی برای خود ندارند و تنها به شرایط و موقعیت شخص مورد هدف بستگی دارد. حال امسال حملات تابستانی گریبان‌گیر ما شده است که به بهانه‌ٔ رنگ‌آمیزی بند ما کلید خورده شد.

دوشنبه ۱۱تیر ۱۳۹۷، زندانیان بند ما را به هواخوری منتقل و تمام بند را به بهانه رنگ آمیزی به‌طور کامل تخلیه کردند.

از دو روز قبل در تاریخ ۹تیر ۱۳۹۷، از طریق عاملان و مزدوران خودشان بین زندانیان شایعه کرده بودند که در بند۷، محمد صابر ملک رئیسی، گوشی موبایل دارد که با خارج از کشور در تماس است. مشخص است که از همان روز با این دسیسه، برنامه امسال‌شان برای ما کلید خورد، تا این‌که روز شنبه ۱۶تیر ۱۳۹۷ به مرحله اجرا رسید.

صبح شنبه بعد از این‌که آمار صبحگاهی انجام شد، همه ما طبق عادت این چند روز از کف اتاق به سمت تختهایی که در هواخوری برده شده بودند به قصد خوابیدن رفتیم و هم‌چنان منتظر اتمام رنگ کردن اتاق بودیم و در کمال نامردی هر روز یعنی از همان روز اول، به فردا موکول می‌کردند.

غارت کامل وسایل زندانیان سیاسی

تا این‌که روز شنبه به وسیله مأموران گارد یگان حفاظت با سربازان‌شان و به همراه مسئولان جلاد صفت زندان، از جمله “پرویز صورآذر” رئیس حفاظت اطلاعات زندان مرکزی اردبیل و “فرهاد نوروزی” رئیس اندرزگاه۱ و “رحمان سهرابی” رئیس اندرزگاه۲ محاصره شده بودیم و از خواب بیدارمان کردند. بعد از تفتیش بدنی از هواخوری بند با شرایط امنیتی به محل آمفی‌تئاتر زندان انتقال داده و بعد از دو ساعت دوباره به بند بازگردانده شدیم. در کمال ناباوری با تخلیه کامل بند یعنی با غارت و دزدیده شدن تمام وسایل شخصی خودمان روبه‌رو شدیم. تنها تخت‌ها، موکت و فرش اتاق را به جای گذاشته بودند و غروب نیز برای هر نفرمان ۳عدد پتو آوردند.

تمام پتوها، متکاها و وسایل شخصی‌مان مانند کتاب، دفتر، خودکار، دفترچه تلفن، لباس، کارت بانکی، کارت تلفن، حوله، ساعت، دارو، عینک طبی، فلاکس، لیوان، مواد خوراکی و هر وسیله‌ای که از فروشگاه و یا از طریق خانواده برای احتیاج خودمان تهیه کرده بودیم را به تاراج بردند و با جواب این‌که “وسایل اضافه و آشغال بودند” مواجه شدیم.

همچنین از روز جمعه تلفن بند ما به بهانه خراب بودن قطع شد؛ تا این‌که روز دوشنبه مثلاً با درست شدن تلفن توانستیم با خانواده‌هایمان تماس بگیریم که طی این مدت نگران حال ما بودند و از طریق تماس با رئیس زندان “یعقوب سربازجدا” و “مختاری” حفاظت کل سازمان زندانهای استان اردبیل، جویای حال ما شده بودند که در جواب به آنها گفته بودند که: “هیچگونه مشکلی وجود ندارد و خودشان مایل به تماس نیستند”.

بعد از بازرسی هم بین زندانیان و کارمندان شایعه کردند که سه عدد گوشی تلفن که در بند ما بوده، کشف شده است. این در حالی است که برای کشف گوشی موبایل هیچگونه گزارش و پرونده‌سازی که روال زندان است، صورت نگرفت و تنها برای موجه نشان‌دادن دزدی و غارتی که کرده‌اند از آن به‌عنوان سرپوش استفاده کردند و همچنین خبری از رنگ آمیزی نیز نبود، زیرا همان روز شنبه بعد از بازرسی دستور دادند که تخت‌ها، موکت و فرش را به داخل اتاق منتقل کنیم و گفتند رنگ آمیزی بماند برای بعد.

محمد صابر ملک رئیسی، شیراحمد شیرانی، نور احمد حسن زهی، ماهر کعبی

زندانیان سیاسی بند ۷زندان مرکزی اردبیل

۱۹تیر ۱۳۹۷