سی.ان.ان: ‌اعتراض و اعتصاب بازاریان تهران علیه افت شدید ریال ایران

1397/04/04

سی.ان.ان - تظاهرات مردم تهران

سی.ان.ان – تظاهرات مردم تهران

سی.ان.ان گزارش داد:‌ در ایران بحث و منازعات بی‌سابقه در جریان است. مغازه‌داران مغازه‌ها را بسته بودند تا علیه وضعیت رو به وخامت اقتصادی اعتراض کنند.

گزارشگر سی.ان.ان افزود:‌ این بزرگترین تظاهرات بود. هر دلار ۹۰هزار ریال معامله می‌شود در حالیکه قبل از خروج آمریکا از برجام هر دلار ۶۵هزار ریال بود. یعنی ارزش ریال حدود ۵۰درصد افت کرده است.

رژیم ایران که بیش از ۲میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کرد ممکن است ۳۰۰هزار تا ۵۰۰هزار بشکه در روز تا پایان ۲۰۱۸ از دست بدهد.

آسوشیتدپرس:‌ تظاهرات در بازار بزرگ تاریخی تهران

اعتراض کنندگان به سمت بازار بزرگ تهران حرکت می‌کنند.

اعتراض کنندگان روز دوشنبه در بازار بزرگ تاریخی تهران جمع شدند و مغازه‌داران را وادار کردند. مغازه‌ها و دکه‌های خود را ببندند. این اقدام بیانگر خشم و اعتراض آنها علیه اقتصاد غرقه در بحران رژیم است. این حرکت در تهران چند ماه بعد از تظاهراتی است که کشور را تکان داد.

این تظاهرات بعد از آن است که اعتراضات موجب شد دو مرکز خرید عمده برای تلفنهای موبیل و الکترونیک در تهران بسته شوند.

این تظاهرات همچنین نشان از این دارد که ناآرامی گسترده در پشت صحنه در ایران در جریان است.

فیلمهای رسیده حاکیست اعتراض کنندگان مغازه‌دارانی را که حاضر به اعتصاب نبودند با عنوان «بزدل»! خطاب می‌کردند.

در پایان سال گذشته اعتراضات مشابهی در ایران پیش آمد که به ۷۵شهر گسترش یافت. این بزرگترین تظاهراتی بود که در کشور بعد از انتخابات مورد منازعه در ۲۰۰۹ رخ داد.

اعتراضات ژانویه از کنترل خارج شد و مردم به‌طور علنی هم روحانی و هم خامنه‌ای به‌عنوان ولی‌فقیه را مورد اعتراض قرار دادند.

اعتراضات و درگیری در قلب تهران

تلویزیون اسکای نیوز در پایگاه اینترنتی خود ضمن درج این خبر نوشت:‌

بر اساس فیلم‌هایی که در اینترنت گذاشته شده است پلیس از گازهای اشک‌آور استفاده کرد تا تظاهر کنندگانی را که در مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده بودند متفرق کند.

این تظاهرات به‌دنبال اعتراضات روز یکشنبه تهران است که به‌دنبال اعتصاب و بسته شدن دو مرکز اصلی فروش تلفنهای همراه و وسایل الکترونیکی برگزار شد.

این تظاهرات نشانه‌ای از نارضایتی گسترده در ایران است.

خبرگزاریهای حکومتی فارس و ایسنا و تسنیم نوشتند برخلاف این‌که رژیم تلاش می‌کند تا قیمت ارز را در کنترل خود داشته باشد با سقوط ارزش ریال و رسیدن قیمت دلار به ۹هزار تومان در بازار سیاه این تظاهرات شروع شد.

تظاهر کنندگان برای کسانی که مغازه‌های خود را تعطیل نکردند واژه بزدل را بکار می‌بردند.

درگیری معترضان ایرانی با نیروهای پلیس

بعد از مدت کوتاهی از شروع تظاهرات در دوکیلومتری بازار بزرگ تهران ایرانیها فیلم‌هایی را در سایتهای اجتماعی منتشر کردند که معترضان در مقابل مجلس با پلیس درگیر میشوند.

در این فیلمها بکار گیری گاز اشک‌آور دیده می‌شود و فریاد معترضان که می‌گویند با گاز اشک‌آور به ما حمله کردند.

اسکای نیوز افزود:

در پایان سال گذشته تظاهرات مشابهی در ایران برگزار شد و به نزدیک ۷۵شهر و شهرک گسترش یافت به‌طوری‌که به‌عنوان بزرگترین تظاهرات بعد از انتخابات جدال برانگیز ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۰۹ شناخته شد.

در حالی که دولت روحانی از مشکلات اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری رنج می‌برد، مخالفان روحانی و خامنه‌ای را علناً محکوم کردند.

فراخوان مریم رجوی برای جوانان تهرانی

تلویزیون العربیه هم گزارش داد: مریم رجوی جوانان را در تهران به پیوستن به معترضانی که پایتخت تهران را در اعتراض به افزایش قیمت دلار پر کردند فراخواند.

مریم رجوی گفت بحران گرانی و افزایش قیمت دلار و شرایط سختی که مردم ایران در آن به‌سر می‌برند چیزی نیست جر نتیجه سیاست رژیم ایران و سرکردگان آن که صدها میلیارد دلار را به تاراج برده‌اند و داراییهای ایران را برای سرکوب مردم یا برای جنگ در سوریه و سایر کشورهای منطقه صرف کرده‌اند.

رجوی تأکید کرد:‌ همه جوانان و بازاریان در تهران را به پیوستن به معترضان فرا می‌خوانم. بحران ارز و گرانی بی‌سابقه که کمر مردم را شکسته است نتیجه سیاستهای آخوندهای حاکم است که طی سال‌های اخیر صدها میلیارد از اموال مردم را به تاراج برده‌اند و یا برای سرکوب داخلی و کشتار در سوریه و سایر کشورهای منطقه هزینه کرده‌اند».

رجوی گفت « قانون اساسی ما آزادی، دموکراسی و برابری است. قانون اساسی ما نه در مصوبات خبرگان جنایت، بلکه اصولی است که در قلب هر ایرانی حک شده است و فردا به‌دست مؤسسان منتخب مردم نوشته خواهد شد».

معترضان علیه دخالت ایران در سوریه که خسارتهای زیادی به‌دنبال داشته و اقتصاد ایران را متلاشی و مردم را فرسوده کرده است شعار دادند.

قیمت دلار در بازار تهران به قیمت بی‌سابقه‌یی طی ۴۰سال گذشته رسید.