بیانیهٔ بیش از ۵۰رهبر بلندپایه مذهبی انگلستان، همبستگی با همایش بزرگ ایرانیان در پاریس

1397/04/03

همبستگی بيش از ۵۰ رهبر بلند پايه مذهبي انگلستان با گردهمایی ایرانیان در پاریس

همبستگی بيش از ۵۰ رهبر بلند پايه مذهبي انگلستان با گردهمایی ایرانیان در پاریس

در آستانه گردهمایی بزرگ مقاومت در پاریس در ۹تیر ماه (۳۰ژوئن)، بیش از ۵۰تن از رهبران مذهبی انگلستان، از جمله ۴اسقف اعظم و ۱۴لرد اسقف، بیانیه‌یی را که به ابتکار دکتر روان ویلیامز، اسقف اعظم پیشین کانتربری در محکومیت نقض فاحش حقوق‌بشر و نقض حقوق پیروان مذاهب مختلف توسط دیکتاتوری آخوندی صادر شده به امضا رساندند و حمایت و همبستگی خود را با خواست مردم ایران برای تغییر و استقرار آزادی اعلام کردند.

این بیانیه مورد حمایت اکثر رهبران بلندپایهٔ مذهبی انگلستان، اسکاتلند و ولز قرار گرفته و توسط ۱۴تن از لرد اسقف‌های انگلستان که بیش از دو سوم رهبران مذهبی در مجلس اعیان انگلستان را تشکیل می‌دهند، حمایت شده است. رهبران مذهبی که از این بیانیه حمایت کرده‌اند، هزاران کلیسا را در سراسر بریتانیا تحت پوشش قرار می‌دهند.

امضاکنندگان این بیانیه با اعلام حمایت خود از همایش بزرگ مقاومت در ۳۰ژوئن، خواهان آن شدند که روابط با حکومت آخوندی به توقف اعدام و سرکوب اقلیت‌های مذهبی مشروط شود.

همایش بزرگ ایرانیان در پاریس – اطلاعیهٔ مطبوعاتی دفتر اسقف اعظم دکتر روان ویلیامز

بیش از ۵۰رهبر مذهبی و اسقف به اسقف اعظم عالیجناب دکتر روان ویلیامز می‌پیوندند تا نقض فاحش حقوق‌بشر در ایران، به‌خصوص نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و درد و رنج آنها در ایران را محکوم کنند.

اسقف جان پریچارد اسقف پیشین آکسفورد از امضاکنندگان این بیانیه، گفت: «امروز ما یک ابتکار و بیانیه مهم از سوی دکتر روان ویلیامز را مورد حمایت قراردادیم؛ (این بیانیه حمایت) بیش از ۵۰تن از اسقف‌ها و رهبران مذهبی و همچنین ۷۸تن از رهبران کلیسا در ایالات متحده را (کسب کرده است). بیانیه سرکوب و درد و رنج مردم ایران و اقلیتهای مذهبی، را برجسته می‌کند و به جامعه جهانی فراخوان می‌دهد که برای دفاع از حقوق آنها در مقابل سرکوب و تعقیب و آزار، دست به اقدام فوری بزند».

این بیانیه سوء استفادهٔ رژیم (ایران) از مذهب اسلام را برای اعمال یک حکومت مستبد دینی بر میلیون ها ایرانی نشان داده و خواسته مردم ایران را برای تغییر واقعی که در قیام سراسری (دی‌ماه ۹۶) به‌خوبی بارزشد، مورد توجه قرار می‌دهد.

بیانیه صادر شده توسط اسقف اعظم دکتر روان ویلیامز اسقف اعظم پیشین کانتربری توسط بسیاری از اسقف‌هاو رهبران مذهبی در انگلستان، ولز و اسکاتلند از جامعه جهانی می‌خواهد به فراخوان آزادی و حقوق‌بشر در ایران که در گردهمایی بزرگ بین‌المللی پاریس در ۳۰ژوئن منعکس خواهد شد، توجه کند

اسقف دکتر جان پریچارد (گفت): «ما در بیانیهٔمان، از کشورها می‌خواهیم وضعیت وحشتناک حقوق‌بشر در ایران، به‌ویژه وضعیت دردناک اقلیت‌های مذهبی را در برقراری روابطشان با (رژیم) ایران مد نظر قرار بدهند. ما از همه آنها می‌خواهیم که به‌عنوان یک پیش‌شرط، بهبود روابطشان با (رژیم) ایران را به قطع سرکوب اقلیتها و توقف اعدام در ایران مشروط کنند».

همایش بزرگ ایرانیان در پاریس – به خواست مردم ایران برای آزادی گوش فرا دهیم

در بیانیه اسقف‌های انگلستان با اشاره به نمونه‌هایی از محکومیت بین‌المللی نقض حقوق پیروان مذاهب مختلف توسط رژیم آخوندی شامل موضعگیری دبیرکل ملل‌متحد و گزارش سالانه کمیسیون آمریکایی در مورد آزادی مذاهب در جهان، اضافه می‌کنند:

بر خلاف برداشتهای افراط‌گرایان اسلامی، از جمله رژیم ایران، اسلام دینی است ابراهیمی که تساهل نسبت به طرفداران سایر مذاهب و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز میان بشریت را از هر نژاد، جنسیت و اعتقادی ترویج می‌کند.

در قیام سراسری در ماه دسامبر و ژانویه که تمامیت رژیم را به لرزه در آورد، مردم ایران مخالفت خودشان را با رژیم مذهبی حاکم نشان دادند و خواهان تغییر دموکراتیک در کشورشان شدند.

در چنین شرایطی ما از کشورها می‌خواهیم که وضعیت وحشتناک حقوق‌بشر در ایران، به‌ویژه وضعیت دردناک اقلیت‌های مذهبی را در برقراری روابطشان با (رژیم) ایران مورد نظر قرار بدهند. ما از همه آنها می‌خواهیم که به‌عنوان یک پیش‌شرط، بهبود روابط‌شان با (رژیم) ایران را به قطع سرکوب اقلیتها و توقف اعدام در ایران مشروط کنند.

زمان آن فرا رسیده که ما به خواست مردم ایران برای آزادی از جمله آزادی مذهب گوش فرا دهیم. این خواست در گردهمایی بزرگ بین‌المللی «آزادی ایران» که روز ۳۰ژوئن در پاریس، برای گسترش آزادی و حقوق‌بشر در ایران با حضور شخصیت‌های مذهبی، سیاسی، و اجتماعی از سراسر جهان برپا می‌شود به نمایش گذاشته می‌شود.

همایش بزرگ ایرانیان در پاریس – پیاماسقف جان پریچار‌داسقف پیشین آکسفورد انگلستان

من از تلاشهای عالی شورای ملی مقاومت در حمایت از مردم ایران در این دوران بسیار سخت حمایت می‌کنم.

اعتراضات دسامبر گذشته در ایران نشان داد که مردم ایران صبرشان به انتها رسیده است. آنها از این رژیم به ستوه آمده‌اند و آزادی و حقوق‌بشر می‌خواهند. اکنون زمان آن فرا رسیده که این رژیم برود.

خانم مریم رجوی و اپوزیسیونی که او رهبری می‌کند سازمانیافته و آماده است اوضاع را وقتیکه زمانش برسد به‌دست بگیرد که امیدوارم هر چه زودتر فرابرسد.

به‌عنوان یک اسقف در میان بسیاری دیگر از اسقفها هستم که در حال تهیه یک بیانیه در مورد آزادی مذهب، و آزادی اقلیتها هستند و همچنین یکی از فراوان افرادی هستم که در ۳۰ژوئن برای شرکت در یک گردهمایی به پاریس می‌روند، که فرصت بسیار خوبی برای نشان‌دادن همبستگی با مردم ایران است. در آنجا ۵۰نماینده پارلمان و لردها از مجلس اعیان و حقوقدانان ارشد و مردم از اقشار مختلف حضور خواهند داشت و من به‌نمایندگی از طرف جوامع مذهبی و همچنین کلسیاها در آنجا خواهم بود. بنابراین ما در کنار شما هستیم.

همایش بزرگ ایرانیان در پاریس​​​​​​​ – گسترده‌ترین موضعگیری اسقفهای انگلستان

مجله کریستین تودی ۲۱ژوئن ۲۰۱۸: روان ویلیامز اسقف اعظم پیشین کانتربری، هدایت یک محکومیت جمعی (علیه رژیم) ایران از سوی (بیش از) ۵۰تن از اسقف‌های… انگلستان را برعهده گرفت.

این بیانیه گسترده‌ترین موضعگیری جمعی اسقف‌های انگلستان از زمان بحران پناهندگان در سه سال پیش است و «وضعیت اسفناک حقوق‌بشر در ایران، به‌ویژه وضعیت وخیم اقلیت‌های مذهبی» را محکوم کرده است.

علاوه بر دکتر ویلیامز…، این (بیانیه) توسط سران کلیساهای اسکاتلند و ولز و نیز اسقف دورهام یکی از بالاترین چهره‌های کلیسای انگلستان، به امضا رسیده است…

بیانیهٔ اسقف‌های (انگلستان) خواهان آن می‌شود که دولتها دست به اقدام بزنند؛ (اسقف‌ها) از گردهمایی سالانه «ایران آزاد» که شنبه آینده در پاریس تحت هدایت مخالفان رژیم (ایران) برگزار خواهد شد، حمایت کرده‌اند.

(در این بیانیه آمده است): «زمان آن فرا رسیده است که ما به خواسته مردم ایران برای آزادی، از جمله آزادی مذهبی، گوش فرا بدهیم».

همایش بزرگ ایرانیان در پاریس​​​​​​​ – اسقفهای انگلستان علیه رژیم ایران به هم می‌پیوندند

مجله تبلت انگلستان ۲۲ژوئن ۲۰۱۸: اسقف‌های کلیسای انگلستان، در محکومیت (رژیم) تهران به هم می‌پیوندند.

در ابتکار عملی که از سوی لرد روان ویلیامز… اسقف پیشین کانتربری صورت گرفت، بیش از ۵۰ اسقف کلیسای انگلستان، بیانیه‌یی را در محکومیت نقض حقوق‌بشر توسط رژیم تهران و رفتار آن با اقلیت‌های مذهبی در ایران، امضا کردند.

اسقف جان پریچارد…، گفت: «ما این ابتکارعمل توسط دکتر روان ویلیامز را که از سوی بیش از ۵۰اسقف انگلستان و ۷۸رهبر کلیسا در آمریکا مورد حمایت قرار دارد اعلام می‌کنیم…».

بیانیه (اسقف‌های انگلستان) به قیام سراسری دسامبر ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸(در ایران) اشاره کرده که «بنیاد رژیم (حاکم) را به لرزه در آورد» و «مردم ایران» طی آن «مخالفت خود را با حاکمیت مذهبی تحت نام اسلام نشان دادند و خواست خود را برای تغییر دموکراتیک در کشورشان، ابراز کردند».

این اعتراضها توسط رژیم سرکوب شد و به گفته شورای ملی مقاومت…، ۵۰تن از معترضان قبل یا بعد از دستگیری کشته شدند و ۸۰۰۰هزار تن دستگیر شدند.