دیلی‌تلگراف انگلستان:‌ توفانی از مصائب و فجایع، راه به تظاهرات در ایران برد

1396/10/17 

قیام سراسری مردم ایران

قیام سراسری مردم ایران

دیلی‌تلگراف انگلستان طی مقاله‌یی درباره قیام مردم ایران، با عنوان «توفانی از مصائب و فجایع، راه به تظاهرات در ایران برد» نوشت:‌ «بعد از این‌که زلزله، خانه مجید احدی را در نوامبر نابود کرد او منتظر کمکهای وعده داده شده توسط رژیم شد که همه چیز خود را از دست داده بودند. اما این کمک هرگز نیامد. او به تلگراف گفت: «شما می‌شنوید که این یا آن مورد جرقه تظاهرات را زد اما یک مورد نبود توفان کاملی بود. فشار بسیاری روی مردم بود که به یکباره منفجر شد».

به نوشته دیلی‌تلگراف، احدی به شعار تظاهرکنندگان اشاره کرد و افزود: «ایران کشور فقیری نیست اما ثروت ملی آن به حزب‌الله لبنان، حشدالشعبی (‌نیروهای بسیج) عراق و شبه‌نظامیان حوثی یمن می‌رود. پول ما کجاست؟».

دیلی‌تلگراف به نقش مقاومت ایران در قیام سراسری اشاره کرد و افزود:‌ «اپوزیسیون در تبعید، هم‌چون سازمان مجاهدین خلق ایران که حمایت… فزاینده‌یی در داخل ایران دارد.. از اعتراضات استقبال کرده‌اند. سازمان مجاهدین خلق ایران نقشی کلیدی را از سال 1960 در سازمان دادن تظاهرات اصلی در ایران داشته است. یکی از هواداران این سازمان در تهران چند روز قبل از تظاهرات به تلگراف گفت هدفش شکار لحظه تظاهرات برای فراخوان به سرنگونی این رژیم است. این هوادار مجاهدین که یک دانشجوی مهندسی 29ساله است گفت این فراخوان چند روز قبل از این تظاهرات به روی کانالهای تلگرام داده شد. وی افزود:‌ اعتراض در هر زمان و در هر مکان شعار گروه ماست.

دیلی‌تلگراف افزود:‌ یک بنر که حاوی تصویر مریم رجوی رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت بود هفته گذشته از یک پل هوایی بزرگ در تهران دیده شد. در این بنر نوشته شده است «جوانان شجاع به قیام علیه گرانی بپیوندید و خامنه‌ای جانی را سرنگون کنید. مرگ بر خامنه‌ای – درود بر رجوی». ناظران امور ایران بر این باورند که بسیاری از فیلمها و تصاویر که از این اعتراضات رسیده توسط شبکه‌های سازمان مجاهدین خلق ایران منتشر شده و به شراکت گذاشته شده‌اند. روحانی در این اعتراض سازمان مجاهدین خلق ایران را مقصر خوانده است.

خانم دِگریس تحلیلگر گفته است اگر این اعتراضات بواقع خاموش شوند که سران رژیم ایران چنین ادعایی کرده‌اند، باید توجه کرد این درد و رنج‌ها به پایان نرسیده است. وی افزود مادامی که رژیم به نگرانیهای شهروندانش نپردازد خشم آنها فروکش نمی‌کند.