حمایتهای بین‌المللی از قیام مردم ایران

1396/10/12 

خانم آنا فوتیگا، رئیس زیر کمیسیون دفاع و امنیت پارلمان اروپا و وزیر خارجه سابق لهستان

خانم آنا فوتیگا، رئیس زیر کمیسیون دفاع و امنیت پارلمان اروپا و وزیر خارجه سابق لهستان

در ادامه موج همبستگی بین‌المللی با قیام مردم ایران، خانم آنا فوتیگا، رئیس زیر کمیسیون دفاع و امنیت پارلمان اروپا و وزیر خارجه سابق لهستان طی پیامی اعلام کرد: من و همکارانم حمایت قوی خود را از آرمانهای مشروع مردم ایران که با توانمندی توسط خانم مریم رجوی رهبری می‌شود ابراز می‌کنم. ما در کنار شما ایستاده‌ایم

استرون استیونسون، نیز طی پیامی خواستار همبستگی اتحادیه اروپا با مردم و مجاهدین خلق ایران شد و نوشت: اعتراضات ایران، آغازِ پایان کار مستبدان است. آخوندهای فاسد حاکم بر ایران درست می‌گویند که مجاهدین خلق و مریم رجوی تهدید اصلی ادامه حکومت استبدادی‌شان هستند.

دکتر شیخ تیسیر التمیمی قاضی‌القضات پیشین فلسطین طی پیامی گفت:‌ با درود به ملت برادرمان ایران، ما که در این‌جا در فلسطین برای حمایت از بیت‌المقدس ایستاده‌ایم، قیام ایران را تبریک می‌گوییم و گرامی می‌داریم. من بر فراخوان خانم رئیس‌جمهور، مریم رجوی تأکید می‌کنم که از جوانان خواستار گسترش این قیام شد تا سراسر ایران را فرابگیرد و نجات مردم ایران از رژیم ستمگر آخوندها محقق شود. 

شیخ تیسیر التمیمی افزود: دمیدن فجر نزدیک است و به خواست خدا شما بر این رژیمٍ استبدادی پیروز می‌شوید. شما امید تمامی منطقه هستید و با نابود کردن این رژیم رفاه و سعادت و ثبات را برای ایران و برای منطقه به ارمغان می‌آورید.

کمیته ایتالیایی پارلمانترها و شهروندان برای ایران آزاد طی پیامی ضمن اعلام همبستگی کامل با قیام مردم ایران اعلام کرد: تظاهرکنندگان ایرانی در این روزها با شجاعت تمام رژیم حاکم و نیروهای سرکوبگرش را به چالش کشیده‌اند. کمیته ایتالیایی پارلمانترها و شهروندان برای ایران آزاد، با فراخوان رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران خانم مریم رجوی با تظاهرکنندگان در ایران اعلام همبستگی می‌کند و از دولت ایتالیا و ارگانهای اروپایی می‌خواهد که نه از رژیم خون‌آشام مذهبی، بلکه از مردم ایران حمایت کنند که بار دیگر با شجاعت تمام مبارزه می‌کنند و شایسته همبستگی بین‌المللی هرچه گسترده‌تر هستند.

جولی وارد نماینده پارلمان اروپا از انگلستان نیز، گفت: «من از مردم ایران که برای آزادی و دموکراسی و پایان‌یافتنٍ سوءاستفاده از اموال عمومی تظاهرات می‌کنند حمایت می‌کنم. اتحادیه اروپا باید سرکوبگری رژیم (ایران) را محکوم کند و از فراخوان مریم رجوی برای تغییر دموکراتیک در ایران حمایت کند».

یارومیر اشتتینا نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک ضمن حمایت از قیام مردم ایران برای استقرار آزادی و دموکراسی، تأکید کرد: «اتحادیه اروپا باید سرکوب رژیم (حاکم بر ایران) را محکوم کند. (اتحادیه اروپا باید هم‌چنین) از فراخوان مریم رجوی برای تغییر دموکراتیک (در ایران) حمایت کند».

الس وان هوف نایب‌رئیس کمیسیون حقوق اجتماعی پارلمان بلژیک، گفت: «حمایت قوی خودم را از مردم شجاع ایران ابراز می‌کنم که این روزها برای آزاد کردن کشورشان، جانشان را در خیابانها به خطر می‌اندازند. زنان (در این تظاهرات) نقش پیشتاز عمده‌یی را ایفا می‌کنند. بلژیک و اتحادیه اروپا باید از یک ایران آزاد، اعتراضات در ایران و از مریم رجوی و شورای ملی مقاومت حمایت کنند».

داوید کلارینوال نماینده پارلمان بلژیک تأکید کرد: «بلژیک و اتحادیه اروپا باید سرکوب جنبش ایران آزاد توسط رژیم ایران را محکوم کنند. ما باید از فراخوان مریم رجوی برای تغییر دموکراتیک، حمایت کنیم».

فرماندار میت رامنی کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا در حمایت از قیام مردم ایران گفت: «عمیقاً از مشاهده کسانی که در ایران در پی آزادی هستند، تحت تأثیر قرار گرفته‌ام. میهن‌پرستان از راه دور، ما را به یاد میهن‌پرستانی می‌اندازند که آزادی‌مان را محقق و آن‌را حفظ کردند. همه آنها قهرمانانند».

آدام شیف رئیس دموکراتها در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز، گفت: «تحولات ایران و خشونت و دستگیری معترضان مسالمت‌آمیز را با نگرانی دنبال می‌کنیم. ما در کنار مردم ایران و حق آنها برای تجمع مسالمت‌آمیز… و انتخاب رهبرانشان در روندی رها از تقلب و دخالت هستیم».

سناتور برنی ساندرز، کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در پیامی نوشت: این حق همه مردم است تا مخالفت علیه دولتشان را بتوانند ابراز کنند.