حمایت های گسترده بین المللی از قیام قهرمانانه مردم ایران

 

سومين پيام رئيس‌جمهور آمريكا:اعتراضات بزرگ در ايران ايالات متحده با ‌دقت تمام بر نقض حقوق بشر نظارت مي‌كند

دونالد ترامپ در سومين پيام خود در حمايت از قيام مردم ايران در روز ۱۰دی، گفت: «اعتراضات بزرگ در ايران. مردم ایران با هوشياری دریافته اند كه چگونه پول و ثروتشان (توسط رژیم حاکم) براي تروريسم به‌سرقت برده مي‌شود و برباد مي‌رود. 
رئيس جمهور آمریکا افزود : به‌نظر مي‌رسد كه مردم ایران ديگر اين (وضعيت) را تحمل نخواهند كرد. ايالات متحده با دقت تمام بر نقض حقوق بشر(در ایران) نظارت مي‌كند.

هیل رسانه کنگره ایالات متحده در باره پیام رئيس جمهور آمریکا نوشت: ترامپ به ایران هشدار می دهد: ایالات متحده نقض حقوق بشر در قبال تظاهرات را تحت مراقبت دارد
این هشدار رئيس جمهور امریکا بعد از گزارش اولین کشتار در غرب کشور در روز شنبه داده می شود.
رئیس جمهور هشدار مشابیی را به حکام تهران در روز جمعه نیز داده بود…
حمایت معاون رئيس جمهور امريكا از قیام ایران
رئیس‌جمهور آمریکا و من در کنار تظاهرکنندگان كه صدای خود را برای آزادی بلند کرده‌اند، می‌ایستیم.

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا با اعلام حمایت از قیام‌کنندگان در ايران  گفت:‌ «رئیس‌جمهور آمریکا و من در کنار تظاهرکنندگان صلح‌آمیز در ایران که صدای خود را برای آزادی بلند کرده‌اند، می‌ایستیم. ما بازداشت بی‌گناهان را محکوم می‌کنیم. زمان آن رسیده است که رژیم ایران به فعالیت‌های تروریستی خود، فساد و بی‌اعتنایی به حقوق‌بشر پایان دهد.

پیام حمایت هیلاری کلینتون از قیام مردم ایران 
هیلاری کلینتون، کاندیدای دور قبلي ریاست‌جمهوری آمریکا از حزب دموکرات و وزیر خارجه پیشین این کشور طی پیامی در حمایت از قیام مردم درایران  اعلام کرد:: مردم ایران و به‌خصوص جوانها، برای آزادی و آینده‌ای که شايسته آن هستند، تظاهرات می‌کنند. امیدوارم دولت آنها برخوردی مسالمت‌آمیز داشته باشد و از انتظارات آنها حمایت کند.

بيانيه سفير امريكادر سازمان ملل متحد:
حمايت از اعتراضات مردم ايران
براي آزادي و حقوق بشر
سفير نيكي هيلي نماينده امريكا در سازمان ملل متحد طي بيانيه اي در حمايت از قيام مردم ايران اعلام كرد در سال جديد اميدها و دعاهاي ما براي ميليونهاتن از مردمي است كه از ديكتاتوري حاكم برايران به شدت  دردورنج مي كشند .مردم ايران كه مدتهاي مديدي است سركوب شده اند صداي خود را باز يافته اند  دعا مي كنيم كه آزادي و حقوق بشر در ايران محقق شود. 

حمایت وزير خارجة انگلستان از تظاهرات مردم ایران
بوريس جانسون وزير خارجة انگلستان در پيامي درحمایت از قيام مردم ايران، گفت: « انگلستان تحولات ايران را با نگراني نظاره مي‌كند. 
وزیر خارجه انگلستان تاکید کرد : این یک امر حياتي است كه شهروندان  ایران از حق تظاهرات مسالمت‌آميز برخوردار باشند.

حمایت دولت كانادا از قیام مردم ایران
كانادا از حقوق اساسي تظاهر كنندگان در ايران حمايت مي كند
دولت کانادا اعلام کرد از حق مردم ایران برای تظاهرات و کسب حقوق اساسی خود حمایت می‌کند. وزارت‌خارجه کانادا شب گذشته طی بیانیه‌یی اعلام کرد:
کانادا تظاهرات جاری در ایران را زیر نظر دارد و از حق اساسی آنها برای تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند. ما از مقامهای رژیم ایران خواهان احترام به حقوق دموکراتیک و حقوق‌بشر هستیم.
کانادا هم‌چنان به حمایت از حقوق اساسی ایرانیان از جمله حق آزادی بیان ادامه خواهد داد.

پیام حمایت رهبر حزب محافظه کار کانادا در مقابله با یکی از فاسدترین دیکتاتوریها در جهان ما در کنار مردم ایران  می ایستیم
اندرو شير،  رهبر حزب محافظه کار کانادا اعلام کرد: محافظه کاران کانادا در کنار مردم ایران و خواسته هایشان برای حقوق اساسی بشر در مقابله با یکی از فاسدترین دیکتاتوریها در جهان می ایستند. ما از شجاعت شهروندان ایران که برای حقوق بشر و آزادی علیرغم تهدیدها ، پایداری می کنند، انگیزه می گیریم. 
رژیم سرکوبگر خامنه ای، به حمایت از تروریسم در خارج ادامه داده است. این غیر قابل قبول است. کانادا می تواند و باید یک صدای قوی برای آزادی، دمکراسی، حقوق بشر و حکومت قانون برای مردم ایران و مردم در هر کجا باشد. 
رهبر اپوزیسیون کانادا خواستار حمایت قوی دولت این کشور از قیام مردم ایران شد و گفت: نخست وزیر
بايد از قوانین مصوب کانادا استفاده كند و سران (رژيم) ايران را که بدترین ناقضان حقوق بشر هستند، تحريم كند.
كنديس برگن رهبر فراکسیون حزب محافظه‌كار در پارلمان كانادا نیز اعلام کرد:«محافظه‌كاران (كانادا) در كنار مردان و زنان شجاع ايران ايستاده‌اند كه در همين لحظات، در تلاش براي (برقراري) دموكراسي و آزادي از ديكتاتوري بي‌رحم رژيم ايران، ريسك‌پذيري و همه‌چيزشان را فدا مي‌كنند».

حمایت سناتورها و نمایندگان کنگره آمریک از قیام مردم ایران 
سناتور مارکو روبیو کاندیدای پیشین ریاست جمهوری:‌ همه کشورها باید رژیم ایران را در رابطه با هرگونه سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز، به‌طور کامل مورد مواخذه قرار دهند. مردم ایران دارای حق اعتراض مسالمت‌آمیز علیه فساد گسترده این رژیم هستند.
سناتور روبیو بر ضرورت رعایت حقوق‌بشر در ایران تأکید کرد.

اد رويس رئيس كميتة خارجي مجلس نمايندگان آمريكا: «مردم ايران كه شجاعانه به آزادي، فرصت و (برخورداري از) حكومتي فراخوان مي‌دهند كه به‌جاي تأمين مالي تروريسم بين‌المللي بر بهبود زندگي آنها متمركز خواهد بود، الهام‌بخش هستند».
پیتر روسکام نماینده کنگره آمریکا:‌ من در کنار مردم ایران که به‌طور صلح آمیزی برای آزادی دست به اعتراض زده‌اند می‌ایستم، آزادی از رژیم مستبد ایران. آمریکا باید در کنار کسانی بایستد که برای یک ایران آزاد، صلح‌آمیز و دموکراتیک حرکت کرده‌اند.

در ادامه موج همبستگی بین المللی با قیام مردم ایران؛

خانم آنا فوتیگا، رئیس زیر کمیسیون دفاع و امنیت پارلمان اروپا و وزیر خارجه سابق لهستان طی پیامی اعلا م کرد: من و همکارانم حمایت قوی خودرا از آرمان های مشروع مردم ایران که با توانمندی توسط خانم مریم رجوی رهبری می شود ابراز می کنم. ما در کنار شما ایستاده ایم.

استرون استیونسون، نیز طی پیامی خواستار همبستگی اتحادیه اروپا با مردم و مجاهدین خلق ایران شد و نوشت: اعتراضات ایران, آغازِ پایان کار مستبدان است. آخوندهای فاسد حاکم برایران درست می گویند که مجاهدین خلق و مریم رجوی را تهدید اصلی ادامه حکومت استبدادی شان هستند.

دکتر شیخ تیسیر التمیمی قاضی القضات پیشین فلسطین طی پیامی گفت:‌ با درود به به ملت برادرمان ایران، ما که در اینجا در فلسطین برای حمایت از بیت المقدس ایستاده ایم، قیام ایران را تبریک می گوییم و گرامی میداریم. من بر فراخوان خانم رئیس جمهور مریم رجوی تاکید می کنم که از جوانان خواستار گسترش این قیام شد تا سراسر ایران را فرابگیرد و نجات مردم ایران از رژیم ستمگر آخوندها محقق شود، 
شیخ تیسیر التمیمی افزود: دمیدن فجر نزدیک است و به خواست خدا شما بر این رژیم استبدادی پیروز می شوید. شما امید تمامی منطقه هستید و با نابود کردن این رژیم رفاه و سعادت و ثبات را برای ایران و برای منطقه به ارمغان می آورید

کمیته ایتالیایی پارلمانترها و شهروندان برای ایران آزاد طی پیامی ضمن اعلام همبستگی کامل با قیام مردم ایران اعلام کرد: تظاهر کنندگان ایرانی در این روزها با شجاعت تمام رژیم حاکم و نیروهای سرکوبگرش را به چالش کشیده اند. کمیته ایتالیایی پارلمانترها و شهروندان برای ایران آزاد، با فراخوان رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران خانم مریم رجوی به تظاهر کنندگان در ایران اعلام همبستگی می کند و از دولت ایتالیا و ارگانهای اروپایی میخواهد که نه از رژیم خون آشام مذهبی، بلکه از مردم ایران حمایت کنند که بار دیگر با شجاعت تمام مبارزه می کنند و شایسته همبستگی بین المللی هرچه گسترده تر هستند.

گزارشها و تحولات قیام ایران درصدر خبرهای جهان قرار گرفته است.
سی ان ان دریکی از گزارشهای متعدد خود گفت: تظاهرات در سراسر کشور از زمانیکه پنجشنبه شروع شد گسترش یافته است و خبرنگار سی ان ان نیک رابرتسون سردبیر سیاسی روابط بین المللی در این رابطه گزارش می دهد:‌
آنچه که این تظاهرات را باتظاهرات عظیم سال ۲۰۰۹ در ایران متمایز می کند این است که اینبار  مردم خواهان سرنگونی علی خامنه ای هستند.
این چیزی است که رژیم  بسیار به آن توجه خواهد داشت. بیان آشکار سرنگون کردن  خامنه ای برای رژیم تحمل پذیر نیست.
آنچه ما دیده ایم این است که مردم پوسترهای خامنه ای را بزیر کشیده اند مردم شعار  سرنگونی او را می دهند . همچنین ما فیلم هایی را از مجروحان تظاهرات را دیده ایم.  فیلم هایی را می بینیم که مجروحان  را از تظاهرات بیرون می برند. همچنین افرادی که دارای زخمهای گلوله  هستند در درمانگاه ها تحت درمان قرار گرفته اند. مردی در بیمارستان به نظر می رسد زخم گلوله ای دارد که به شکم او اصابت کرده است.

تلویزیون اسکای نیوز در یکی از گزارشهای خود می گوید: تظاهرات خشمگینانه هزاران ایرانی در دهها شهر ایرانی علیه رژیم حاکم   ادامه می یابد. دوربینهای تلفن های همراه، صحنه شکسته شدن دیوار ترس از سرکوب امنیتی را در حالی به ثبت رساندند که شعار مرگ بر خامنه ای بر روی دیوار های تهران نوشته شد 
در این فیلم ها که سایت مجاهدین خلق ایران منتشر کرده است تظاهر کنندگان عکسهای سران  رژیم را در یک پلاکارد معلق در یکی از پل های شهر مشهد، به آتش کشیدند. 
در شهرهای ایران پلاکاردهای مرگ بر خامنه ای  و خامنه ای حیا کن حکومت را رها کن مشاهده شده است و تصویر خانمی دیده میشود که روی یکی از دیوارهای تهران شعار مرگ بر خامنه ای دزد را می نویسد.
در فیلمی از تظاهرات در دانشگاه تهران علیه علی لاریجانی رئیس مجلس رژیم ایران شعار داده می شود و تظاهرکنندگان شعار می دهند: سید علی حیا کن حکومتو رها کن 
مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران به شهروندان ایران و زنان شجاعی که صحنه های حماسی پایداری و اراده مردم ایران برای سرنگونی رژیم آخوندی را  آفریدند، تبریک گفت.

آسوشیتدپرس‌ روز یکشنبه گزارش داد: دو نفر از معترضان  در یک تظاهرات شبانه در ایران کشته شدند. براساس  فیلمی که روی شبکه های اجتماعی گذاشته شده این دو معترض براثر تیراندازی در درود کشته شدند. بنظر  می رسد اعتراضات،  تلویزیون دولتی را وادار کرد سکوتش را روز شنبه بشکند و به تظاهرات اذعان کند ، از آنجا که مقامهای امنیتی خواسته بودند از اعتراضات گزارشی پخش نشود، این تلویزیون گزارشی از این تظاهرات پخش نمی کرده است…

هموطنان غیورمان در شر درود و جوانان این شهر قهرمان پرور، تصویر بزرگی از شهید راه آزادی حمزه لشني زند را که شنبه شب ۹دی در جریان قیام مردم درود به دست پاسداران خامنه ای همراه با یکی دیگر از تظاهر کنندگان به شهادت رسید، در یکی از خیابانهای این شهر برافراشتند.

به دنبال شهادت این جوان قیام آفرین و همرزم دیگر در درود، دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران درشامگاه ۹دی طی اطلاعیه اعلام کرد : بدون شك اين خونهاي به ناحق ريخته شده خشم مردم عليه رژيم ضد بشري آخوندي را دو چندان خواهد كرد ، آتش قيام را شعله ورتر و سرنگوني آن را تسريع خواهد كرد. 
مقاومت ايران شوراي امنيت ملل متحد، اتحاديه اروپا و آمريكا و تمامي مراجع مدافع حقوق بشر را به محكوم كردن اين جنايت بزرگ و اقدامات موثر بين المللي براي مقابله با سركوب قيام مردم ايران فرا‌خواند.

موج همبستگی و حمایت کمیته های پارلمانی، سناتورها و نمایندگان مجالس و شخصیتهای سیاسی و مذهبی در کشورهای مختلف جهان از قیام مردم ایران ادامه دارد. 
كميته بريتانيايي براي يك ايران آزاد که از حمایت اکثریت مجلس عوام و بسیاری از اعضای مجلس اعیان برخوردار است اعلام کرد: دولت انگلستان بايد از خواستهاي تظاهركنندگان در ايران حمايت كند . مردم ايران به دنبال استيفاي حقوق براي آزادي بيان و آزادي اجتماعات هستند. ما سركوب اين اعتراضات مسالمت آميز را محكوم مي كنيم. ما دولت انگلستان و جامعه بين المللي را فرا مي خوانيم که در كنار مردم ايران، بايستند. 

تونه کلام نماینده پارلمان اروپا و عضو کمیسیون خارجی این پارلمان در پیام خود اعلام کرد: امروزثابت شده که هرگونه امید به توافق اتمی و میانه روشدن رژیم آخوندهاه خیال باطلی بیش نبوده است. اتحادیه اروپا باید براساس ارزشها و اعتبارش در کنار مردم ایران بایستد که برای ۳۸ سال از حاکمیت یکی از بی رحم ترین رژیم های در دنیا رنج برده اند، 

مارتين پاتسلت، نماينده مجلس فدرال آلمان واوتو برنهارد، معاون وزير سابق و عضو هيئت رئيسه بنياد كنراد آدنائر در پیام مشترکی اعلام کردند: خواسته شهروندان ايراني براي كسب آزادي شايسته حمايت تمام عيار جامعه جهاني است. ما از كشورهاي عضو اتحاديه اروپا ميخواهيم كه براي آزادي فوري دستگيرشدگان تلاش كنند و به  رژیم تهران هشدار بدهند که رفتار آنها در كانون توجهات و نظارت بين المللي قرار دارد.

بارونس هريس معاون سخنگوي مجلس اعيان انگلستان اعلام کرد: من قیام مردم ایران را مورد ستایش و تقدیر قرار می دهم و بهترين آرزوهايم را براي مردم ايران كه خواهان دستيابي به دمكراسي و آزادي از يوغ ظلم و ستم هستند ابراز می کنم. 
لرد مك اينس نماينده مجلس اعيان انگلستان، گفت : جامعه جهاني بايستي در كنار مردم ايران كه به خيابانها ريخته اند قرار بگيرد و هر گونه اقدام سركوبگرانه و استفاده از نيروي قهر را بر عليه تظاهر كنندگان محكوم كند.

هم چنین اسقف جان پريچارد اسقف در شهر دارام انگلستان اعلام کرد: من مردم شجاع ايران را كه دست به اقدامات اعتراضي، زده اند مورد ستايش قرار مي دهم. آنها خواهان يك ايران آزاد و دمكراتيك هستند.