ایران – گسترش اعتراضات در شهرهای میهن

در پی فراخون‌های همبستگی با قیام نه به گرانی مشهد از سوی جوانان غیور و قیام‌آفرین در شهرهای مختلف میهن، روز جمعه مردم کرمانشاه در میدان آزادی این شهر با شعارهای «نان؛‌ کار؛ آزادی»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر روحانی» تظاهرات کردند.

هم چنین قزوین، زاهدان، خرم آباد، همدان، اهواز، ساری، اصفهان، قائم شهر، رشت، قم، قوچان و کرمانشاه امروز به قیام نه به گرانی پیوستند و علیه ظلم و بی عدالتی حکومت آخوندی بپاخاستند.

رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت خانم مریم رجوی،، به مردم قهرمان کرمانشاه و دیگر شهرهایی که امروز با شعارهای یا مرگ یا آزادی، مرگ بر روحانی، مرگ بر دیکتاتور، زندانی سیاسی آزاد باید گردد، به قیام برخاسته و به گرانی و فقر و فساد اعتراض می‌کنند درود فرستاد. وی گفت: دیروز مشهد، امروز کرمانشاه و فردا سراسر ایران، این قیام ناقوس سرنگونی دیکتاتوری سراپا فساد آخوندی و طلوع دموکراسی، عدالت و حاکمیت مردمی را به صدا در آورده است.

خانم رجوی عموم مردم بویژه جوانان و زنان در سراسر کشور را به پیوستن به قیام «نه به گرانی» فراخواند و گفت: دیکتاتوری فاسد و رو به زوال آخوندها در مقابل اتحاد و همبستگی ملی و مقاومت و پایداری و استمرار قیامهای حق‌طلبانه شما، بدون تردید شکست خواهد خورد.

 مریم رجوی افزود: پرونده چهار دهه حکومت آخوندها چیزی جز گرانی و فقر و فساد، شکنجه و اعدام و کشتار و جنگ‌افروزی نیست. بخش عمدة سرمایه‌های مردم، از جمله پول‌های آزاد شده در توافق اتمی صرف ماشین سرکوب و اختناق و صدور تروریسم و جنگ‌افروزی می‌شود یا توسط سرکردگان رژیم چپاول می‌شود. سرنگونی فاشیسم دینی اولین قدم برای برون‌رفت از بحرانی است که هر روز تشدید می‌شود.

رژیم آخوندی هیچ آینده‌یی ندارد، سرمایه‌گذاری روی آن محکوم به شکست است و زمان آنست که جامعة جهانی سرنوشت خود را به این رژیم گره نزند و مقاومت مردم ایران را برای سرنگونی آن به‌رسمیت بشناسند.

در تظاهرات کرمانشاه مردم شعار می‌دادند «زندانی سیاسی، آزاد باید گردد»، «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» و «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن». مأموران سرکوبگر انتظامی محل را محاصره کردند؛ اما نتوانستند جلو تظاهرات مردم را بگیرند.

جوانان غیور کرمانشاه با مأموران سرکوبگر رژیم مقابله کردند و با آنها درگیر شدند.

نیروهای سرکوبگر برای پراکنده‌کردن تظاهرکنندگان از ماشین آب‌پاش استفاده کردند و مردم را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند.

تظاهرکنندگان همچنین به بی‌عملی رژیم آخوندی نسبت به زلزله‌زدگان کرمانشاه اعتراض کردند.
مردم کرمانشاه در تظاهرات روز جمعه شعار می‌دادند: «یا مرگ یا آزادی» و «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم».
تظاهرکنندگان در اعتراض به چپاول اموال مردم ایران توسط ولی فقیه ارتجاع شعار می‌دادند:
مردم گدایی می‌کند، آقا خدایی می‌کند

هم‌زمان با تظاهرات مردم کرمانشاه، سایر شهرهای میهن نیز به‌رغم بسیج گستردة مأموران سرکوبگر رژیم شاهد تظاهرات مردم علیه گرانی و چپاولگری و فساد رژیم آخوندی بود. این تظاهرات از جمله در رشت، قوچان، خرم‌آباد و… و با شعارهای «مرگ بر روحانی» و «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» برگزار شد.

مردم کرمانشاه در همبستگی با قیام مردم مشهد و تظاهرات «نه به گرانی» از صبح جمعه ۸ دی به خیابانها ریخته و شعارهای مرگ بر دیکتاتور؛ نترسید نترسید ما همه با هم هستیم؛ مرگ بر روحانی و زندانی سیاسی آزاد باید گردد سر دادند. این در حالی است که انواع نیروهای سرکوبگر و یکان ضد شورش نیروی انتظامی به طور فشرده در سطح شهر مستقر شدند. یگان ویژه با ماشین آبپاش در صدد پراکنده ساختن مردم برآمد. اما مردم صحنه را ترک نکرده و با شعار «بیشرف؛ بیشرف» با آنها مقابله کردند. آنها در مسیر راهپیمایی هم‌چنین شعارهای «ملت گدایی می‌کند؛ آقا خدایی می‌کند» «نه غزه؛ نه لبنان؛ جانم فدای ایران» «نان؛‌ کار؛ آزادی» و «نه به گرانی» سر دادند.

در مشهد؛ رژیم در هراس از تظاهرات مجدد؛ نیروهای ضدشورش و سپاه را با تجهیزات کامل در خیابان‌ها و میدان‌های شهر به‌طور فشرده چیده است.. 
در تهران و کرمان و تبریز نیروهای سرکوبگر ضدشورش و موتورسواران برای جلوگیری از شکل‌گیری هرگونه حرکت اعتراضی در میدان‌ها و چهارراه‌های اصلی شهر مستقر شده‌اند شدند.

در جریان قیام مردم قهرمان کرمانشاه، صبح روز جمعه ۸ دی قیام‌کنندگان تابلوها و پلاکاردهای رژیم به‌ویژه پلاکاردهای بسیج و سپاه را پاره کردند. نیروهای ضدشورش با باتون به شرکت‌کنندگان حمله ور شدند و شماری از مردم را به شدت مضروب و مجروح کردند. نیروهای سرکوبگر همچنین با بازکردن آب فشار قوی بر روی مردم در صدد پراکنده ساختن مردم بر آمدند. زنان با شعار نیروی انتظامی «خجالت خجالت»، «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم» مزدوران را به سخره گرفتند.
آدمکشان نیروی ضدشورش با بلندگو می گفتند «تجمع شما غیر قانونی است. منطقه را زودتر ترک کنید». اما مردم آنها را هو کرده و فریاد شعارهای «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مردم نترسید». «ای جوان ایرانی؛ بلند شو؛ بلند شو»؛ «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» در آسمان کرمانشاه طنین انداز شد. 
مردم و جوانان دلیر قوچان نیز با شعارهای «مرگ بر روحانی، مرگ بر گرانی، مرگ بر دیکتاتور»، «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» به قیام «نه به گرانی» پیوستند. این تجمع مورد حمله و هجوم نیروهای سرکوبگر قرار گرفت. 
 مزودوران یگان ضد شورش با تطمیع و تهدید تهدید در صدد پراکنده ساختن جمعیت بودند اما جوانان با شعار مرگ بر روحانی و «دروغگو دروغگو» به او پاسخ دادند.

خشم نماینده و امام جمعه خامنه ای از قیام نه به گرانی در مشهد جنون گاوی آخوند علم الهدی علیه مجاهدین و فراخوان مریم رجوی به همبستگی و قیام

علم الهدی:‌ چون فتنه تنها دستاویز دشمن ماست, دیگه راه دیگه ای نداره جز فتنه گری, نمونه اش رو تو جریان دیروز در همین مشهد شما دیدید
 یک عده اراذل اوباش جمع بشن, اینها بگن سوریه رو ول کن, مشکل ما رو تمام کن, حاضرید این شعار رو بدهند, آنها هم بخاطر مطالبه است, بخاطر گرانی است, این درسته, این درسته که یک منافقینی که رهبرشون یک زن بیاد تشکر می کنم از شما, یعنی از تشکر شما امام زمان غضبناکه, از حرکت شما حجت امام زمان غضبناکه, از حرکت شما حزب اللهیهای کشور غضبناکند, یک زن رهبر منافقینه بگه من تشکر می کنم

شما غذا بشید برای رسانه های دشمنی که جز فتنه گری و جز تبلیغ هیچ دستاویزی برای سرکوبی ما ندارند, بیایند این نظام و انقلاب وابسته به بقیه الله رو سرکوب کنند, حاضرید برای مطالبه شما این قیمت تمام بشه, و این درسته عزیزان من شما هیچوقت با هر فراخوانی نیایید تو عرصه, این کسی که به شما میگه بیایید ببینید کیه که میگه بیایید, یعنی شما فکر کردید اگر یک میدانی درست کردن برای مطالبه شما به نفع شما تمام میشه, میدانی که برای مطالبه شما درست کردن, میخواهن در این میدان بیایند بچه شهید تو رو آتش بزنند, حاضری بروی تو این میدان برای مطالبات, برای مال باخته ات , برای گرانی , خوب ببینید چه می کنیدبرادران و خواهران مشکلات ما , زندگی ما معیشت ما, نباید ابزار پیروزی دشمن بر ما بشود
یک گروه تروریست آدمکشی که ۱۷ هزار انسان از مرد و زن و بچه و پیر رو به خاک و خون تو این مملکت تو خانه و زندگی شون کشانده ما از اینها توقع انصاف نداریم, , طبیعی است که عربده کشی یک مشت خائنی که وسط یک عده مطالبه گر برحق آمدند وضعیت مطالبات اونها رو ابزار کنند او رو بعنوان صدای ملت در مشهد و نیشابور و کاشمر و بیرجند نمایش میدهند 

خبرگزاری رسمی رژیم آخوندی روز جمعه گزارش کرد بعد از اینکه مردم به خیابانها ریخته و علیه قیمتهای بالا تظاهرات کنند و شعار های ضد حکومتی دادند، نماینده خامنه‌ای در مشهد دومین شهر بزرگ ایران خواهان اقدام شدید توسط نیروهای امنیتی شد.

علم الهدی گفت: اگر نیروهای امنیتی تظاهرکنندگان را به حال خود رها کنند, دشمنان فیلمها و تصاویری را در مطبوعات پخش میکنند و میگویند نظام جمهوری اسلامی پایگاه خود را در مشهد از دست داده است. او هم‌چنین گفت که تعدادی از تظاهرکنندگان در روز پنجشنبه علیه علیه دخالت حکومت ایران در درگیریهای منطقه یی استفاده کردند و شعارهای انحرافی مانند” نه غزه, نه لبنان جانم فدای ایران” دادند.

کلی‍پهای ویدئویی در شبکه های اجتماعی همچنین تظاهرکنندگانی را که شعار ” سوریه را رها کن فکری بحال ما کن” را نشان میدهند که حمایت نظامی و مالی از بشار اسد را که علیه مخالفان دولت سوریه در جنگ شش ساله می جنگد را مورد انتقاد قرار میدهند .
از یک مقام قضائیه در مشهد نقل قول شده که پلیس ۵۲ نفر را در تظاهراتهای روز پنجشنبه دستگیر کرده است. مشهد یکی از اماکن مقدس در میان شیعیان است.
تظاهرات سیاسی در ایران زیاد نیست. ولی اغلب سلسله تظاهراتی اغلب توسط کارگران در رابطه با اخراج از کار یا عدم پرداخت حقوق و یا توسط مردمی که پول آنها در موسسات مالی ورشکسته برگشت داده نشده, صورت میگیرد.

کلی‍‍پهای ویدئویی منتشر شده در شبکه اجتماعی تظاهرکنندگان را در حالیکه شعار مرگ بر روحانی و مرگ بر دیکتاتور می‌دهند را نشان می‌دهد. 
اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی گفت: وقتی یک حرکت اجتماعی سیاسی در خیابانها راه اندازی میشود کسانی که آنرا شروع میکنند لزوما قادر به کنترل آن در پایان نخواهند بود.

خبرگزاری رسمی دولتی از نوروزیان فرماندار مشهد نقل قول کردکه گفته است تظاهرکنندگان توسط ” دشمنان جمهور اسلامی” و ” ضد انقلاب” سازماندهی شده بودند…

جهانگیری معاون اول آخوند روحانی در وحشت از پیامدهای تظاهرات نه به گرانی و خارج شدن مهار اوضاع از دست حکومت آخوندی گفت:
وقتی که جریان اجتماعی راه افتاد وقتی که حرکت سیاسی توی خیابونها اتفاق افتاد، حتماٌ کسی که شروع کرده ادامه دهنده‌اش و کنترل‌کننده پایانیش اون نخواهد بود. دیگرانی خواهند بود که بر اون جریان سوار می‌شوند.

اسکای نیوز:مریم رجوی از خیزش بزرگ مشهد حمایت می‌کند
مریم رجوی از ایرانیان خواست از خیزش بزرگ مشهد حمایت کنند. در این تظاهرات هزاران تن شعارهای ضد رژیم سر دادند، اما مقامات حکومتی اعتراض مردم را با سرکوب پاسخ دادند.
مریم رجوی گفت: از کلیه هموطنان بخصوص جوانان ایرانی می خواهم در حمایت از خیزش برزگ در شهر مشهد بپاخیزند چرا که تنها راه حل رهایی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی سرنگونی رژیم آخوندهاست.
پیام مریم رجوی در حالی صورت می‌گیرد که تظاهرات در مشهد و دیگر شهرها در اعتراض به بالا رفتن قیمتها و فساد ادامه دارد.
هزاران تن از ایرانیان روز پنجشنبه در خیابانهای شهرهای مختلف بخاطر افزایش قیمتها و فساد تظاهرات کردند, آنها شعارهای ضد رژیم از جمله مرگ بر دیکتاتور سر دادند در حالی که حکومت با بسیج سرکوب پاسخ داد و ده ها تن را دستگیر نمود. 

الحیات:شعارهای تظاهرکنندگان: نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران سوریه را رها کن
تظاهرکنندگان در ایران شعارهای مرگ بر روحانی و نه غزه نه لبنان و سوریه را رها کن سر دادند. 
برای اعتراض به افزایش قیمت ها مردم در روز پنجشنبه به خیابان های مشهد سرازیر شدند و علیه حکومت شعار دادند. دامنه اعتراضات گسترش یافت و چندین شهر را شامل شد. آنها شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند و در انتقاد به حضور نیروهای نظامی رژیم ایران در حمایت از بشار اسد در این کشور و سرازیر کردن پول برای حمایت از اقتصاد سوریه شعار ”سوریه را رها کن فکری بحال ما کن“ داند. آنها همچنین در اشاره به خشم بعضی از مناطق از تمرکز دولت بر مسائل منطقه ای بجای بهبود شرایط داخل کشور شعار ”نه غزه , نه لبنان, جانم فدای ایران“ سردادند. 

بغداد پست: مریم رجوی: خواست عامه مردم سرنگونی این رژیم آخوندهاست
خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران, فعالیت های شهروندان ایران را که در روز پنج شنبه در مشهد و سایر شهرهای ایران, به اعتراض در قبال افزایش قیمت های, بیکاری و فساد اداری رژیم تظاهرات کردند ستود.
رجوی با تقدیراز نقش برجسته زنان در تظاهرات از مردم ایران و به خصوص جوانان خواست تا از این قیام در مشهد حمایت کنند.
او گفت که قیام در سراسر ایران بار دیگر ثابت کرده است که سرنگونی این رژیم خواست عامه مردم می باشد.