کنگره آمریکا شبه‌نظامیان «النجباء» تحت حمایت رژیم ایران را تروریستی اعلام کرد

1396/8/25 

شبه‌نظامیان «النجباء» تحت حمایت رژیم ایران در لیست تروریستی قرار گرفت

شبه‌نظامیان «النجباء» تحت حمایت رژیم ایران در لیست تروریستی قرار گرفت

کنگره آمریکا در مصوبه‌یی، شبه‌نظامیان «النجباء» عراق را که از سوی رژیم آخوندی پشتیبانی می‌شود، به‌عنوان «گروه تروریستی» معرفی کرد. سایت رسمی کنگره آمریکا، گزارش داد نمایندگان کنگره از رئیس‌جمهور آمریکا خواستند ظرف 90روز علیه این شبه‌نظامیان و فرماندهان آن، تحریم‌های لازم را اعمال کند. در این گزارش آمده است برای کنگره آمریکا مسجل شده است که آموزش‌ها، بودجه و حمایت‌های تسلیحاتی از شبه‌نظامیان النجباء از سوی سپاه قدس و سپاه پاسداران ارائه می‌شود و حزب‌الله لبنان نیز مشورتها و آموزش‌هایی را به این گروه ارائه می‌دهد. کنگره آمریکا هم‌چنین می‌گویند که شبه‌نظامیان النجباء نیروهایی به سوریه اعزام کرده تا از نظام سوریه به ریاست بشار اسد، دفاع کنند. از جمله عملیاتی که این گزارش به آن اشاره می‌کند «محاصره شهر حلب است». کنگره آمریکا اعلام کرد: «اکرم الکعبی دبیرکل گروه النجباء متهم است که صلح و ثبات را در عراق تهدید کرده و در حملات خمپاره‌ای به منطقه حفاظت شده منطقه سبز بغداد در سال 2008نقش داشته است».

العربیه روز پنجشنبه 25 آبان با درج این خبر افزود: ‌شبه‌نظامیان النجباء یکی از گروه‌های حاضر در ائتلاف «حشدالشعبی» عراق است. دولت عراق حشد شعبی را یک مؤسسه رسمی می‌داند که تحت‌امر فرمانده کل نیروهای مسلح عمل می‌کند.

هاشم الموسوی، سخنگوی رسمی شبه‌نظامیان النجباء نیز درباره اقدام کنگره آمریکا گفت: «قرار دادن نام النجباء در فهرست سازمانهای تروریستی، به منزله مجرم دانستن کل نیروهای امنیتی عراق است. ما منتظر پاسخ رسمی دولت عراق در این باره خواهیم ماند».